Dostawa juz od: 9.50 zl
Do darmowej wysylki brakuje: 299.00 zl
do kasy suma: 0,00 zł
Bisfenol A - Trucizna ukryta w Plastiku 0

Bisfenol A — Trucizna ukryta w Plastiku.

 

     Ponieważ w naszym sklepie „Dwie Żabki” mamy dużo artykułów z oznaczeniem: 

„Nie zawiera Bisfenolu”, „Nie zawiera BPA”, bądź: „BPA FREE”. 

     Postanowiliśmy przybliżyć nieco temat 😊.

     Dlaczego to oznaczenie jest takie ważne?

 

 

 

Co to jest i na co może wpływać ten związek?

     Bisfenol A to związek organiczny z grupy fenoli wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Został wytworzony po raz pierwszy w 1891 r. przez rosyjskiego chemika Aleksandra Dianina. Najczęściej występuje w produktach z plastiku wykonanego z poliwęglanów, papierze termicznym do drukarek fiskalnych i jako powłoka wewnątrz puszek. Ceniony w przemyśle, sprawia, że wyroby, które wyprodukowano z zastosowaniem BPA, są przejrzyste, lekkie, giętkie, o gładkiej teksturze i odporne na uszkodzenia. Zastosowanie bisfenolu może również zmieniać zapach produktów.

 

Więc jest to związek bardzo pożądany dla przemysłu, ale:

     Bisfenol A ma budowę zbliżoną do żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu, dlatego może oddziaływać na funkcjonowanie układu hormonalnego – łączy się z receptorami estrogenu i może przez to powodować  zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu i gospodarki hormonalnej.

     Nasz organizm traktuje po prostu tę substancję jak hormon — nie do końca odróżnia, że to tworzywo sztuczne — taka zmyłka, niebezpieczna dla naszego zdrowia.

     Badania potwierdzają, że BPA jest substancją, która działa szkodliwie na układ rozrodczy, ma wpływ na zaburzenia płodności, może wywoływać przedwczesne pokwitanie, drażnić drogi oddechowe, a nawet uszkadzać oczy i wywoływać reakcje alergiczne. Może również powodować otyłość, częste poronienia, problemy z tarczycą czy zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi i prostaty. Według badań szkodzi również rozwijającemu się płodowi i to, tym bardziej że jest on bezbronny, gdyż nie ma zdolności wydalania tej toksyny.

 

 

 

     BPA ma sporo zalet, powstaje jednak coraz więcej badań, które potwierdzają jego negatywny wpływ na zdrowie. Szczególnie narażone na jego toksyczne działanie, są niemowlęta i małe dzieci, ponieważ ich organizmy nie potrafią skutecznie dezaktywować i wydalać toksyny.

     BPA słabo rozpuszcza się w wodzie, ale dużo łatwiej w produktach, które zawierają tłuszcz i cukier.

     W związku z niepokojącymi doniesieniami kolejne kraje wprowadzają zakazy bądź ograniczenia dotyczące jego wykorzystania. W Unii Europejskiej w 2011 roku wprowadzono zakaz produkowania butelek i smoczków dla niemowląt i dzieci z użyciem BPA (tak na marginesie – producenci informują na opakowaniach tych produktów np.: „BPA FREE”, chociaż i tak prawnie są zobligowani do nieużywania Bisfenolu przy ich produkcji, no ale, po pierwsze: świetnie się taka informacja sprzedaje, po drugie nie każda Mama czy Tata musi znać wszystkie przepisy, a ma od razu informację na opakowaniu).

     Obecnie używanie Bisfenolu A jest zakazane w Korei, Japonii, Kanadzie i niektórych stanach USA. Zainteresowanie BPA i nacisk na uznanie tego związku za substancję toksyczną wzrosły w 2010 r., kiedy opublikowano wyniki 4-letniego badania, wykazującego, iż 91% populacji Kanady ma w organizmie BPA. W połowie stycznia 2018 r. ECHA zaktualizowała listę substancji mogących mieć poważny wpływ na zdrowie ludzkie lub środowisko. Na liście uaktualnione zostało zagrożenie związane z ekspozycją  na działanie Bisfenolu A. Uznano, że Bisfenol nie tylko wywołuje zaburzenia układu rozrodczego, ale także wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszej gospodarki hormonalnej.

 

No ale poza butelkami i smoczkami BPA wykorzystywany jest również do innych rzeczy, znajduje się w:

 • Zabawkach,
 • Butelkach na napoje i innych opakowaniach plastikowych do żywności,
 • Konserwach, napojach w puszkach,
 • Szczoteczkach do zębów,
 • Materiałach dentystycznych,
 • Woreczkach na ryż czy kaszę,
 • Papierach termicznych stosowanych do drukowania paragonów i potwierdzeń z terminali płatniczych,
 • Jest również stosowany jako przeciwutleniacz w produktach spożywczych oraz w tańszych kosmetykach (dezodorantach, perfumach i szamponach), używa się go do produkcji płyt CD, monitorów komputerowych, reflektorów samochodowych i wielu innych.

     Stężenie Bisfenolu A w moczu osób poddanych dużemu badaniu przekrojowemu zwiększyło się trzykrotnie w ciągu ok. 15 lat (porównywano wyniki z przełomu lat 80. i 90. XX wieku oraz z początku XXI wieku). Jest to konsekwencją coraz częstszego kontaktu osób z BPA i jego przenikania do organizmu z różnych źródeł.

 

Jak BPA może dostać się do naszego organizmu?

 • Przez układ pokarmowy: w wyniku migracji związku z opakowań plastikowych i puszek do żywności. Zwiększone przenikanie BPA następuje, gdy opakowanie jest porysowane, uszkodzone lub zostaje umieszczone w wysokiej temperaturze, np. podczas podgrzewania żywności w plastikowym opakowaniu w mikrofalówce, gotowania kaszy w woreczku, szczególnie gdy pokarm jest kwaśny bądź słodki.
 • Przez układ oddechowy: na co narażeni są szczególnie pracownicy fabryk produkujących plastik, farby, lakiery, kleje czy papier do kas fiskalnych. BPA znajduje się też w dymie papierosowym.
 • Przez skórę: głównie przez dotykanie paragonów, ale także w wyniku wkładania do ust przez dziecko plastikowej zabawki. Najbardziej narażone na kontakt z BPA przez skórę są kasjerki w sklepach. Stężenie BPA w paragonach jest nawet 250-1000 razy większe niż w żywności, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46%.

 

 

 

Czy istnieje bezpieczna dawka?

     W dyskusji na temat szkodliwości Bisfenolu A ciągły problem wywołuje kwestia dawki, która jest bezpieczna dla naszych organizmów. I pomimo wielu badań, rozbieżności wśród naukowców są tu spore. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ekspozycja na niewielkie dawki BPA nie jest niebezpieczna.

     Jednakże przed 2015 rokiem z raportów EFSA wynikało, że TDI (dzienna tolerowana dawka) dla bisfenolu A wynosi 50 µg/kg masy ciała, a w 2015 roku, po kolejnych wnikliwych analizach, zmieniono wartość tej dawki na 4 µg/kg masy ciała.

 

     Jednak jak sugerują liczne badania (m.in. przeprowadzone w USA i Kanadzie), już ekspozycja rzędu 0,025 µg/kg masy ciała powoduje trwałe zmiany w narządach płciowych u rozwijającego się płodu i zmiany w tkance piersiowej u myszy. Naukowcy tłumaczą to faktem, że ludzie (tak jak i wszystkie pozostałe zwierzęta) rozwinęli na drodze ewolucji wrażliwość nawet na najmniejsze ilości hormonów (i tym samym chemikaliów imitujących ich działanie). Po prostu różne dawki – wywołują różne reakcje i stymulują, w zależności od stężenia, różne geny. I jeśli mamy do czynienia z wysokimi dawkami – substancje te są bardzo toksyczne i mogą powodować silne zatrucie, natomiast przy niskich dawkach, wywołują długotrwałe zaburzenia i choroby, które mogą uaktywnić się dopiero po wielu latach od narażenia.

 

     Konsekwencje faktu, iż tak niskie dawki BPA powodują tak istotne negatywne skutki hormonalne, są bardzo poważne i według wielu badaczy sugerują, że tak naprawdę nie da się ustalić bezpiecznego poziomu ekspozycji naszych organizmów na BPA.

 

 

Skąd mamy wiedzieć, czy w danym opakowaniu znajduje się BPA?

     Obecnie na polskim rynku możemy spotkać się z produktami, które oznaczone są informacją „BPA FREE”, „Nie zawiera Bisfenolu”. Aby mieć pewność, że kupujemy artykuł pozbawiony bisfenolu, można również sprawdzić oznaczenie na ulotce, dnie butelki czy opakowaniu.

     Poniżej oznaczenia recyklingu, które można znaleźć na produktach i opakowaniach plastikowych:

1 PET/PETE (Politereftalan etylenu).

Butelki na napoje, wodę, soki, słoiki do masła orzechowego, butelki na olej spożywczy, tacki do piekarnika i kuchenki mikrofalowej, tacki na jedzenie, opakowania na detergenty i kosmetyki. Stosowany także w tkaninach, dywanach, listwach podłogowych i sufitowych.
(Nie zawiera BPA, ale przy produkcji PET jako katalizatora wykorzystuje się rakotwórczy pierwiastek antymon, nad którym trwają badania czy może migrować z opakowania do napojów i żywności. Przeznaczony do jednorazowego użytku).

 

2 HDPE (Polietylen wysokiej gęstości).

Dzbanki na mleko, sok i wodę, butelki na detergenty i kosmetyki, plastikowe torby, kubeczki na jogurty, foliowe torebki w pudełkach z płatkami śniadaniowymi. Stosowany także w rurach, wytryskach, izolacji przewodów elektrycznych.
(Nie zawiera BPA. Odpowiedni do pojemników na żywność).

 

3 PVC (Polichlorek winylu).

Butelki na wodę i olej, butelki na detergenty, kosmetyki oraz płyny do płukania ust, opakowania na wynos, folia plastikowa. Stosowany także w wykładzinach i panelach podłogowych, rurach, strzykawkach, zabawkach.
(Może zawierać i wydzielać całą gamę związków chemicznych, w tym BPA, ołów, ftalany, dioksyny, rtęć i kadm. Powiązany z czynnikami rakotwórczymi, zaburzającymi działanie hormonów i wywołującymi inne dolegliwości).

 

4 LDPE (Polietylen niskiej gęstości).

Torby na zakupy, pokrywki na pojemniki, folia plastikowa, worki na śmieci, pojemniki do przechowywania jedzenia, wewnętrzna powłoka w kartonach na mleko, plastikowe kubki do napojów, opakowania mrożonek, plastikowe butelki. Stosowany także we wtryskarkach, izolacjach przewodów elektrycznych.
(Nie zawiera BPA. Odpowiedni do pojemników na żywność).

 

5 PP (Polipropylen).

Pojemniki na margarynę, jogurty, syropy i inne produkty spożywcze, pojemniki do jedzenia kupowanego na wynos, słomki do picia, pojemniki z matowego plastiku, nakrętki na butelki, buteleczki na lekarstwa. Stosowany także we włóknach syntetycznych, urządzeniach mechanicznych, częściach samochodowych i wykładzinach podłogowych.
(Nie zawiera BPA. Odpowiedni do pojemników na żywność).

 

6 PS (Polistyren). 

Jednorazowe kubki, talerze, miski i sztućce, pojemniki do jedzenia na wynos, pojemniki na jogurty, tacki do mięsa, pojemniki na jajka, pojemniki na żywność wykonane z plastikowej pianki. Stosowany także w piance do pakowania, buteleczkach na leki, zabawkach, pudełkach do płyt CD/DVD, osłonach do urządzeń elektronicznych, materiałach izolacyjnych, wieszakach na ubrania i materiałach medycznych.
(Może wydzielać styren, toksynę atakującą mózg i układ nerwowy, której szkodliwy wpływ na czerwone krwinki, wątrobę, nerki i żołądek potwierdzono w badaniach na zwierzętach. Styren pojawia się również w wydychanym dymie papierosowym, spalinach samochodowych, wodzie pitnej i oparach z materiałów budowlanych).

 

7 PC i inne (Poliwęglany i inne).

Duże baniaki na wodę, dzbanki do mleka, butelki na wodę wielokrotnego użytku, butelki na sok z owoców cytrusowych, powłoki ochronne w puszkach, torby/rękawy do pieczenia w piekarniku. Stosowany także w najróżniejszych opakowaniach (w tym opakowaniach fabrycznych), wypełniaczach dentystycznych na bazie żywic, puszkach do napojów, artykułach optycznych, płytach CD/DVD, deskach do snowboardu i częściach samochodowych.                                                                                                                                                  (Plastik poliwęglanowy wytwarza się przy użyciu bisfenolu A i związek ten może wydzielać się z produktu, zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury).

 

Jak chronić się przed Bisfenolem?

 • Dokładnie sprawdzaj oznaczenia. Wybieraj opakowania i produkty „BPA FREE” „Nie Zawiera Bisfenolu”. 
 • Kupuj i przechowuj żywność wyłącznie w plastikowych opakowaniach i pojemnikach oznaczonych cyfrą 4,5, 1 i 2
 • Nie podgrzewaj jedzenia w plastikowych opakowaniach i na plastikowych tackach.
 • Unikaj przechowywania żywności tłustej i kwaśnej w plastikowych pojemnikach.
 • Ogranicz spożywanie żywności z puszki. Jeśli już to robisz, pamiętaj, by po otwarciu puszki jak najszybciej wyjąć z niej zawartość i przełożyć np. do szklanej miski albo słoika. Nie kupuj i nie pij napojów w aluminiowych puszkach.
 • Często myj ręce, zwłaszcza po przyjściu ze sklepu – Bisfenol przenika do naszych organizmów przez skórę, kiedy dotykamy np. paragonów.

 


Co to jest ECHA?

     ECHA (Europejska Agencja Chemikaliów) działa na rzecz bezpiecznego stosowania chemikaliów oraz wdraża najnowsze unijne przepisy dotyczące substancji chemicznych. Tzw. lista kandydacka, na której znajduje się  bisfenol A, to lista „substancji wzbudzających szczególnie duże obawy” (SVHC), które stają się kandydatami do ewentualnego umieszczenia na liście substancji podlegających procedurze udzielania zezwoleń. Producenci, dostawcy i importerzy wyrobów zawierających taki związek, mają różne zobowiązania prawne wynikające z włączenia substancji na listę kandydacką. W szczególności każdy dostawca artykułów zawierających związek chemiczny z listy kandydackiej, powyżej stężenia 0,1% (wagowo) musi poinformować o tym konsumentów na ich życzenie.

 

 


Źródła:

https://echa.europa.eu/fr/-/seven-new-substances-added-to-the-candidate-list-entry-for-bisphenol-a-updated-to-reflect-its-endocrine-disrupting-properties-for-the-environment

https://www.ekonsument.pl/a67103_bisfenol_a_wrog_ukryty_w_butelce.html

https://echa.europa.eu/pl/regulations/reach/candidate-list-substances-in-articles

https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46678/33465

http://badania.net/zatruwa-cie-bisfenol-a/

https://www.ekonsument.pl/a67103_bisfenol_a_wrog_ukryty_w_butelce.html

http://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/bisphenol

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bisfenol_A

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl