Dostawa juz od: 9.50 zl
Do darmowej wysylki brakuje: 299.00 zl
do kasy suma: 0,00 zł
Jak zwiększyć laktację? 0

Jak zwiększyć laktację?

Niewystarczająca produkcja mleka to jeden z najczęściej wymienianych powodów wczesnego odstawiania dziecka od piersi. Jej przyczyną mogą być stany chorobowe u niemowlęcia, które uniemożliwiają skuteczne karmienie piersią, takie jak ankyloglosja, rozszczep podniebienia, nieprawidłowe wchłanianie składników odżywczych oraz problemy natury neurologicznej lub metabolicznej. Jeżeli dziecko jest zdrowe, wówczas słaba laktacja może wynikać z czynników zdrowotnych po stronie matki.

 

Problem pierwotnego braku pokarmu występuje u pięciu procent matek, a jego przyczyną jest niewystarczająca ilość tkanki gruczołowej, będąca skutkiem zaburzeń, zabiegów piersi bądź brodawek (przeprowadzonych z powodów zdrowotnych lub kosmetycznych) albo innych problemów. Częstszym zjawiskiem jest niedostateczna ilość pokarmu wywołana zazwyczaj niewłaściwym sposobem karmienia lub stosowaniem suplementów powodujących zmniejszenie syntezy mleka, a w efekcie niewystarczającą jego produkcję. 

 

 

Przykładowe metody postępowania, aby zwiększyć laktację to między innymi: 

 

1. Częste przystawianie dziecka do piersi

Regularne przystawianie noworodka do piersi pobudza proces wytwarzania pokarmu. Czym więcej niemowlę pije, tym odruch prolaktynowy jest silniejszy.

Nocą organizm kobiety osiąga największe stężenie prolaktyny, co w efekcie najskuteczniej pobudza laktację.

Istotne jest, by podczas karmienia podawać obie piersi. Najważniejsza zasada podczas kryzysu laktacyjnego to unikanie mleka modyfikowanego. Podawanie go, zwłaszcza z butelki, może skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami. Dziecko pijące mleko modyfikowane rozleniwia się. Ssanie butelki nie wymaga od niego specjalnego wysiłku. W efekcie niemowlę przestaje mieć motywację do picia z piersi matki. W takim przypadku laktacja zanika.

 

2. Walka ze stresem

Bardzo duże znaczenie w okresie karmienia piersią ma stan psychiczny matki. Badania dowodzą, że stres zatrzymuje laktację. Zadanie kobiety polega więc na tym, by maksymalnie ograniczyć sytuacje stresowe. Powinna ona uwierzyć we własne możliwości i myśleć pozytywnie, nawet jeśli pojawi się chwilowy kryzys laktacyjny. Spokój i zrelaksowanie zapewnia sukces karmienia piersią.

W walce ze stresem pomocne mogą okazać się ziołowe herbatki z melisy i rumianku. Posiadają one właściwości odprężające. Ważne jest także wsparcie partnera oraz bliskich osób.

 

3. Stosowanie odpowiedniej diety

Karmienie piersią wymaga od kobiety odpowiedniego odżywania. Należy unikać potraw tłustych i ciężkostrawnych, wybierając te lżej strawne, bogate w witaminy i substancje poprawiające stan zdrowia. Mama karmiąca piersią powinna zadbać o zróżnicowany jadłospis bogaty w chude mięso, ryby, nabiał, kasze, owoce, warzywa. 

 

 

4. Regularne nawadnianie organizmu

Do produkcji pokarmu poza jedzeniem potrzebna jest woda. Specjaliści zalecają picie niegazowanej wody mineralnej, świeżych soków warzywnych lub owocowych, kawy zbożowej oraz ziołowych herbatek. Bez wątpienia bawarka, czyli herbata z mlekiem, jest jednym z domowych sposobów pobudzania laktacji.

Jeszcze kilka lat temu uważano, iż wypijanie dwóch piw karmelowych, w skład których wchodzi słód jęczmienny, stymuluje laktację. Obecnie jednak zaleca się przyswajanie słodu jęczmiennego z innych produktów.

 

5. Masowanie piersi

Masaż piersi korzystnie wpływa na proces laktacyjny. Masuje się obszar od klatki piersiowej do brodawek.

(kategoria: Pielęgnacja piersi w "Dwóch Żabkach")

Robienie okładów

Robienie ciepłych okładów na piersi przed karmieniem – ciepło rozszerza naczynia krwionośne, jak również kanaliki mleczne, dzięki czemu wypływ mleka zwiększa się.

Korzystanie z laktatora

Po karmieniu odciągaj mleko za pomocą laktatora – jak pobudzić laktację laktatorem? Istnieje wiele sposobów na stymulowanie laktacji za pomocą laktatora. Za najskuteczniejszą metodę uznaje się odciąganie laktatorem niedługi czas po karmieniu w systemie 5–3–1, czyli najpierw po pięć minut każdą pierś, następnie po 3 minuty, a na końcu po minucie. Istnieje również drugi wariant: 7–5–3.

 

6. Korzystanie z rad specjalistów

Kobieta, która myśli, że nie potrafi poradzić sobie sama z kryzysem laktacyjnym, może skorzystać z pomocy specjalisty. Problemy związane z karmieniem piersią rozwiązują doradcy laktacyjni oraz pediatrzy.

 

7. A jak pobudzić laktację po cesarskim cięciu?

Cesarskie cięcie nie przekreśla możliwości karmienia piersią, jednak laktacja zazwyczaj pojawia się nieco później, niż w przypadku matek rodzących siłami natury. Istotne w procesie produkcji mleka są bowiem hormony matki, a także kontakt z niemowlakiem. Bliskość fizyczna z dzieckiem przyspiesza pobudzenie laktacji.

 

Decyzja karmić piersią czy butelką i tak należy oczywiście do Ciebie :)

 

P.S. Jeśli już trafiłaś/łeś na artykuł bloga do Naszego sklepu i akurat szukasz produktów, to: Tutaj znajdziesz laktatorya Tutaj większość rzeczy przydatnych do karmienia pociechy  :)

  

Jeśli masz pytanie i chcesz się skontaktować, to:
Tel.: 605-374-454 (Pn-Pt 10.00-16.00) lub mail: sklep.dwiezabki@gmail.com

Możesz to zrobić również przez Facebook

 

P.S.2 Jeśli czujesz, że mogłabyś coś poprawić w związku, lub - jest oczywiście wszystko w porządku, ale chcesz się dowiedzieć więcej o tym jak radzić sobie w relacji z partnerem, lub jak dogadać się z facetem i jak najprościej do niego dotrzeć, to polecamy do zakupu i poczytania książkę, pod jakże wiele mówiącym tytułem "Królowa czy Niewolnica?" :

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl